Bestående av;
Lorenz Weis Norrköping (utan årsstämpel) längd ca 20 cm
Anders Hjulström Köping 1804, längd 21 cm,
Lars Fredin Söderhamn 1850, längd 18,5 cm (svarvat trähandtag),
Erik Söderholm Härnösand 1847, längd 19,5 cm (svarvat trähandtag),
Olof Pehr Hallberg Norrköping 1846, längd 23 cm (svarvat trähandtag med benknopp),¨
Otydbar mästare Lund 1827, längd 24 cm (svarvat trähandtag),
Otydbara stämplar, längd 21 cm (trähandtag med benknopp),
Otydbara stämplar, längd 19 cm.
total vikt med hadtag ca 280 gram
Åldersrelaterat slitage. Bristningar. Bucklor. Otydliga stämplar. Otydlig signatur.