Rostfritt stål med handtag av palisander. Märkta Lundtofte stainless Denmark.
1 osthyvel, längd 20,5 cm.
1 potatisssked, längd 20 cm.
1 slev, längd 18,5 cm.
15 teskedar, längd 11,8 cm.
23 dessertskedar, längd 16,5 cm.
20 skedar, längd 18,5 cm.
4 smörknivar, längd 14 cm.
6 räkgafflar, längd 14 cm.
28 gafflar, längd 19 cm.
20 dessertgafflar, längd 16,5 cm.
27 knivar, längd 21 cm.
17 dessertknivar, längd 19 cm.
Visst slitage, märken. Osthyvel med spricka. En tesked med spricka. Två dessertskedar med sprickor. En dessertgaffel med spricka. Två dessertknivar med sprickor/lagningar, två med mindre sprickor. Sju knivar med sprickor, ett par med lagningar.