Förgyllt och bronserat fodral. Krönande plym, kannelerade halvkolonner med pinjekottar nedtill. Urtavla med arabiska siffror märkt Joh. Nyberg Stockholm. Höjd 99, bredd 55 cm.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Urtavla med krackelerad färg. Renoverad med senare bronsering, retuscher. Sprickor. Bortfall av bronsering. Ett dekorelement saknas.