Fodral av förgylld mässing. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Dekor av sittande Athena med sköld och spjut. Fodralet märkt PH Mourey. Bredd 31, djup 15, höjd 43 cm.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Lösa delar medföljer. Visst slitage. Pendel saknas. Nyckel saknas.