Toni Cordero, Artemide, lampa, modell 'Lampada da tavolo, Egate", Italien, 1990-tal.

Stomme i kromade metall samt fot i broms med lampskärm i nät av metall. En ljuspunkt. Märkt "Artemide Milano Torino" på stommen. Höjd ca 82 cm.

Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Slitage på sladdens dosa.

Utropspris
4 000 SEK