Rökelsehållare, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Kvadratisk med sluttande form. Dekor i underglasyrblått med motiv av kalligrafi. Höjd 10,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Från Kenth Löwdahls samling. Samlingen har sammanställts med stor omsorg av den passionerade samlaren Kenth Löwdahl (1962-2016) som under de senaste 25 åren gjort inköp från gamla svenska samlingar, auktioner och resor. Samlingen visar ett stort intresse för kinesiskt och japanskt konsthantverk. Det är en bred och omfattande studiesamling.

Köpt på Bukowskis auktion 601 15 juni 2017, katalognummer 685.

Utropspris
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75