Lars Pirak, Ren i soluppgång.
Signerad Lars Pirak. I konstnärsram med karvsnittsdekor. Duk 33 x 54 cm.
Inköpt direkt från konstnären. Därefter i arv till nuvarande ägare.
Lars Nils Pirak var en samisk konstnär född i Jokkmokk i Norrbottens län. Pirak är känd som förnyare av det samiska hantverket och finns representerad på museer över hela världen. Han målade i akvarell och olja och har skapat trä- och renhornsskulpturer. Pirak har i sin konst hämtat motiv från den samiska kulturen, han skildrar renskötare, samer, jakt, religion och den storslagna norrländska naturen.