Större kinesisk skål dekorerad i underglasyrblått, insidan med blommor och utsidan med figurscen i trädgård, diameter ca 19, höjd ca 9 cm.
Mindre japansk skål, Arita, dekorerad med figurscen i trädgård i imari och emaljfärger på utsidan, insidan dekorerad i underglasyrblått med tall, bambu och prunus samt bård inspirerad av kinesiskt exportporslin. Signerad. Höjd 6,5, diameter 12,5 cm.
Större skål med fotringsnagg. Mindre skål med smärre fotringsnagg eventuellt från tillverkningen.