Mat och kaffeservis, 114 delar, "Musselmalet", porslin, Bing & Gröndahl respektive Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av:
Bing & Grøndahl:
2 vaser, modell 219.
2 ströare, modell 52A.
1 lockterrin, modell 3A.
1 gräddkanna, modell 85B (nagg).
1 såssnipa, modell 12.
1 mjölkkanna, 187.
1 kaffekanna, modell 91B (2:a sortering).
1 såsbåt, modell 8 (smärre ojämnhet på fotringen).
1 tekanna, modell 91A.
1 karaff, modell 85.
1 karaff, modell 84
2 lockskålar på fat, modell 196.
1 lockterrin, modell 5.
1 uppläggningsfat, modell229.
10 kaffekoppar med fat, modell 102 (2 fat med nagg varav ett med spricka/lagning).
12 djupa tallrikar, modell 23 (1 med otydlig stämpel).
1 uppläggningsfat, modell 40.
5 assietter, modell 104.
9 kaffekoppar, modell 102, med fat modell 103 (varav ett med nagg).
21 assietter, modell 27 (2 med nagg).
14 äggkoppar, modell 57.
1 uppläggningsskål, modell 44.
12 mattallrikar, modell 25.
12 assietter, modell 26 (1 med färgfläck undertill på brämen; 1 med retusch undertill på brämen).

Royal Copenhagen:
I skål, helblonde, modell 1018 (kraftigt nagg).
2 saltkar, modell 199 (nagg).

1 medföljande kaffekopp, modell 102 (B&G).
1 medföljande kaffefat, modell 102 (B&G).
5 medföljande tekoppar, modell 104 (B&G).
3 medföljande kaffefat, modell 108 (B&G).
8 medföljande koppar, modell 103 (B&G).
1 medföljande lockskål, modell 196 (saknar lock) (B&G).

1 medföljande kaffekopp, modell 2162 (RC).

Obetydligt ytslitage. Micronagg. Fläckar. Nagg. Andrasortering.

Utropspris
12 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23