Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Uppläggningsfat, 6 delar, porslin, "Zwiebelmuster"/"Lökmönstret", Meissen, 1900-talets slut.

1 serveringsfat, längd 38,5 cm.
1 trekantit fat, längd 23,5 cm.
2 serveringsfat, längd 27,5 cm. (en II-sortering).
2 bladformade serveringfat, längd 19-26,5 cm (båda II-sortering).

Tre fat II-sortering. Helhetsintrycket är mycket gott.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Utropspris
300 EUR