Bertil Fridhagen, matbord samt fyra stolar, modell "Eugen", Bodafors, 1950/60-tal.
Bord fanérat med valnöt, med två iläggsskivor. Längd 150-242, bredd 89, höjd 72 cm. Fyra stolar med stoppad och textilklädd sits och rygg, på ben av bok. Stolarna stämplade Svensk Möbelinsdustri samt etikettmärkta Bodafors. Sitthöjd 48, bredd 50, höjd 95 cm.
Något slitage. Märken. Ställvis fanérskador samt lösa fanérbitar medföljer.