Josef Frank, soffa, modell 678, Firma Svenskt Tenn.
Stoppad soffa med röd tygklädsel, lösa dynor och resårsits. Faserrerade ban av bok. Två lösa kuddar klädda med Josef Franks tyg "Notturno". Längd 150, djup 75, höjd 78, sitthöjd 42 cm.
Ett ben löst. Skador och lagningar på klädsel.