Anders Pehrson, golvlampor, ett par, "Bumlingen", Ateljé Lyktan, Åhus.
Stomme och skärm av mässing med vitlackerad insida. För en ljuspunkt. Etikettmärkta. Diameter 39, höjd 145 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Märken. Bucklor. Skruv saknas till ena skärmen.