Frans Wilhelm Odelmark

(Sverige, 1849-1937)
Frans Wilhelm Odelmark
(Sverige, 1849-1937)

Frans Wilhelm Odelmark, akvarell, signerad.

"Kairo". I. 60 x 40 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Frans Wilhelm Odelmark föddes i Västervik 1849 och avled i Stockholm 1937. Odelmark studerade vid Konstakademien i Stockholm 1866-1868 och sedan i Düsseldorf, för att därefter resa vidare till Tyskland, Spanien, Italien och Kairo. Han målade framför allt folklivsskildringar och pittoreska arkitekturmotiv, såsom klosterkällare med munkar, gatubilder, gårdsinteriörer, kyrkor och haremskvinnor, huvudsakligen med motiv hämtade från Europa och Orienten. Odelmakrs rika produktion omfattar främst akvarell och olja. Odelmark har själv levt som munk i Assisi.
Representerad i Nationalmuseum i Stockholm och i Malmö museum.

Utropspris
4 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801