Fodral i faux-tortoise, rikt dekorerad med beslag av delvis förgylld brons. Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror märkt 'Zenith Paris'. Bredd 52, djup 27, total höjd 120 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage. Slitage. Ytslitage/sprickor.