Wieslaw Janasz, skulptur, polerad och patinerad brons,
"Akt II". Höjd 43 cm. Monterad på sockel, höjd med sockel 47 cm.
Mindre slitage
Polska Institutet, Stockholm, slutet av 1990-talet.
Wieslaw Janasz föddes 1953 i Polen och utbildade sig vid Academy of Fine Arts år 1979 i Warszawa. Janasz har ställt ut i bland annat Polen, USA, Storbritannien, Frankrike, Italien och Sverige.