Axel Einar Hjorth, skåp, "Roma", Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1920-tal.
Skåp med tre dörrar med bakomliggande inredning av hyllor och lådor. Fanerat med bonas björk. Skuren dekor samt listverk. Skyltmärkt. Längd 164, djup 47, höjd 144 cm. Nyckel finns.
Helhetsintrycket är gott. Märken. Lukt.