Pietro Chiesa, golvlampa, Fontana Arte, Italien, efter 1935.
Stomme i stål, en ljuskälla. Höjd 187 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Märken. Bucklor.
Domus, n. 115, luglio 1937, p. 16, pubblicità; F. Deboni, Fontana Arte. Gio Ponti, Pietro Chiesa, Max Ingrand, Allemandi Editore, Torino, 2012, ill. 95, 96.
Modellen formgiven 1935.