Tekanna, porslin, så kallad "Cadogankanna", Kina, 1800-tal.
I form av en persika. Med s-formad pip. Dekor i emaljfärger i famille rose. Dekor av pioner, lotusblommor, krysantemum, frukter och fjärilar. Höjd ca 14.5, längd 22.5 cm.
Smärre färgbortfall. Pipen limmad. Handtaget med lagning och retusch.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.