Urnor med lock, ett par, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av fåglar och insekter i naturmiljö. Dekor i relief av drakar. Total höjd 28 cm.

Sprickor. Slitage. Smärre nagg. Färgbortfall.

Utropspris
4 000 SEK