Royal Copenhagen, Matservis, porslin, 51 delar, Musselmalet, halv blonde,
Bestående av:
12 mattallrikar, 1/572.
12 djupa tallrikar, 1/566.
10 assietter, 1/574.
Stort ovalt fat, 1/534.
Oval fat, 1/628.
Mindre ovalt fat, 1/532.
Litet ovalt fat, 1/531.
Avlångt fat, 1/714.
Såsskål, 1/587.
Fyrkantig skål, 1/708.
2 uppsatsskålar, 1/511.
4 kuvertaskfat, 1/509.
2 saltströare, 1/712.
2 pepparströare 1/711.
Smärre slitage. Enstaka fläck.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer