Børge Mogensen, bänkar /bord, ett par, modell 5274, Fredericia stolefabrik, Danmark. 1900-talets mitt
Stommar av ask med flätad rotting. Ettikettmärkta. Längd 69, bredd 69, höjd 35 cm vardera.
Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage på rotting.