Servis, "Ostindia" 90 delar. Rörstrand, 1900-tal.

Bestående av;

16 mattallrikar, diameter 24 cm. (11 med krackelyr och missfärgningar, ngt nagg)
8 djupa tallrikar, diameter 21,5 cm. (fin krackelyr, ngt missfärgade, en med stjärnspricka).
11 tallrikar, diameter 21 cm, (2 med nagg, fyra med krackelyr)
15 djupa tallrikar, diameter 23 cm. (2 med nagg, 1 med sprickor, 4 med svag krackelyr).
12 koppar med fat, fatens diameter 13 cm.
21 assietter, diameter 16-17,5 cm. (fem med nagg, två med spricka, flera med krackelyr).
1 Serveringsfat, längd 38 cm.
2 serveringsfat, längd 24 cm.
1 såsbåt, längd 18 cm. Krackelyr, missfärgning.
2 skålar, längd 23,5-25 cm.
1 Runt fat, diameter 15 cm, skadat.

Skador, slitage. Nagg, missfärgningar. Olika tillverkningsår.

Utropspris
6 000 SEK