Dekor i underglasyrblått, imari- samt famille rosefärger, med motiv av bl.a. påfåglar, växter, landskap, blommande trädgård. Diameter på tallrikar 22,5-23 cm. Längd på fat 18,5 cm.
Ej examinerad ur metallupphängning. Slitage. Nagg. Sprickor.