Sameknivar, 4 st, bl.a signerade TF (Torsten Fankki), bomärke Oliver Israelsson och EKs (Erik Sunna Knutsson, Kiruna).
Halvhornskniv, samearbete. Grepp av renhorn. Knivslida av renhorn och läder. Graverad stiliserad dekor. Knivslidan signerad TF. Upphängningsanordning av tvinnat läder. Längd 15 cm.
Halvhornskniv, samearbete. Grepp av renhorn. Knivslida av renhorn och läder. Graverad stiliserad dekor. Knivslida och grepp signerade med bomärke för Oliver Israelsson Upphängningsanordning av tvinnat läder. Längd 15 cm.
Helhornskniv, samearbete. Grepp av renhorn. Knivslida av renhorn med graverad dekor av figur på skidor samt årtalet 1923. Upphängningsanordning av tvinnat läder. Längd 11 cm.
Halvhornskniv, samearbete. Grepp av renhorn och björk. Knivslida av renhorn och läder. Graverad stiliserad dekor. Knivslidan signerad EKS. Upphängningsanordning av tvinnat läder. Längd 20 cm.
Ställvis slitage. Märken.