Sameknivar, 4 st, bl.a signerade Bo Renman och Sune Enoksson.
Halvhornsknivar, samearbete. Grepp av renhorn delvis med inläggningar av björk och silver. Knivslida av renhorn och läder. Upphängningsanordning av läder och tvinnat läder
Bo Renman, knivslida signerad BR, med graverad stiliserad dekor. Längd 28 cm.
Sune Enoksson, knivslida signerad SE med årtal 1974. Handtag och knivslida med graverad dekor och inläggningar av björk och silver. Längd 27 cm.
Okänd formgivare, Knivslida med graverad dekor av ren med släde. Ställvis hårdare slitage. Längd 24 cm.
Okänd formgivare, knivslida signerad EJ, med graverad stiliserad dekor. Längd 21 cm.
Slitage. Märken. Ställvis skador.