Margit Kitok-Åström, bl.a., Samiska arbeten, 4 st, rotslöjd.
Korg med lock, rotarbete, signerad MKÅ på renhorn på handtag. Rund form. Handtag samt gångjärn av tvinnat läder. Diameter 13 cm, höjd 11 cm.
Tre mindre korgar, diameter 7,5-10,5 cm.
Brosch diameter 4 cm.
Obetydligt ytslitage.