Hans Agne Jakobsson, takkrona, Markaryd.
Stomme av mässing med nio kupor av klarglas, varav en med mönster av luftbubblor. Resten av kuporna senare kompletterade. Etikettmärkt. Diameter 65, höjd 113 cm.
Kompletterade kupor. Ej funktionstestad. Slitage. Nagg på glaskuporna.