Tvådelat skåp fanerat med rot. Kopplad beställing med svärtade spiralvridna ben. Tre lådor i sargen. Överdel med tjugo lådor och en skåpsdörr. Bredd 116, djup 66, höjd 156 cm. Nyckel finns.
Benen avätna. Åldersrelaterat slitage. Maskstungen. Renoverad. Kompletterad. Fanerskador.