Individuellt broderade kvadrater med en mängd olika blommor och djur sammanfogade till ett quiltmönster. Två brodyrerna föreställer The Prince of Wales fjädrar och St. Paul's Cathedral. Fodrad.
Slitage. Fläckar. Skador. Flertalet större fläckar på fodret. Ställvis blekt.