Antoni Tàpies, färgetsning och akvatint med plastbehandling signerad och numrerad 27/50
"Signes et bras", bladstorlek 63 x 90 cm.
Editerad av Maeght Barcelona.
Tryckt hos J Barbarà Barcelona
Ej examinerad ur ram.
Galfetti 597.
1976
al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.