Otto Schulz, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler Jönköping, 1900-talets mitt.
Svängd djupstoppad rygg, lös sittkudde, ben av bok, klädsel av gammelrosa plysch, pärlspik, höjd 74 cm, bredd 81 cm, sitthöjd ca 44 cm.
Smärre slitage, delvis torkad stoppning, ryggen med liten lagning på tyget.