Mästarstämplar:
Alexander Prytz, Strängnäs, 1797
Petter Eneroth, Stockholm, 1786
IGB med åldermannaranka
Lorenz Georg Weis, Norrköping, 1799.
Olof Hellbom, Stockholm, 1801
Erik Edquist, Torshälla, 1809
Längd 21 - 24 cm. Vikt 290 g.
Senare gravyr. Åldersrelaterat slitage.