Carl Nyström, sockerskålar på fot, ett par, silver, Stockholm 1854. Nyrokoko.

Runda, bukiga, med breda godroner, på hög fot med rocailler. Parställda hänklar och lock med blomma. Stämplar även på locken. Höjd 32,5 cm, total vikt 1730 gram.

Slitage.

Utropspris
8 000 SEK