Halvar Frisendahl, bordslampa, brons, signerad och daterad 1919.
Sittande kvinnoakter med uppsträckta armar, monterad på triangulär träplatta. Höjd inklusive lamphållare 42 cm. Lampskärm med skadad textil medföljer.
Färgstänk. Elektriciteten ej kontrollerad.