Walter Bengtsson, skulptur, metall, signerad WB, numrerad 10/10 och daterad 73.
"Blåsare" Pålagd dekor. Fantasifigur med trumpet och fåglar. Sockel med batteri/ljudfunktion. Höjd 28 cm, längd 25 cm.
Smärre ytslitage.
Walter Bengtsson (1927 – 1998) var skulptör och levde och verkade i Halmstad. Han är känd för sina reliefer och skulpturer i koppar, nickel och emalj i vacker, färgstark och komplicerad teknik. "Blåsarna" är huvudfotingar, som först kom till i början av 1970-talet och är speciella för Walter Bengtssons konst. En utställning med dessa blåsare 1976 kallades "För öga, öra och hand" och när man rörde dem, så gav de ljud ifrån sig.