Spegellampetter, ett par, empire, Västsverige, 1800-talets första hälft.

Bronserad ram med krönande fruktskål. För två ljus med armar av mässing. 66 x 60 cm.

Slitage. Krön med sprickor och skador. Anlupet glas. Renoverad och kompletterad med senare glas. En ljusarm med lös manschett.

Utropspris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71