Guld på stål, manuell, plexiglas, urverk märkt Pilgrim Electra Corp, textilband, 1940-tal.
Caliber IXK, Boettnr. 2035, Serienr. 15853.
Slitage. Urtavla med patina. Defekt kronograf.