Alf Wallander, tillskrivet. Skrivbord, jugend, tidigt 1900-tal.
Björk. Tre lådor och två hyllplan. Längd 105, bredd 62, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Ett lås saknas. Nyckel endast till mittenlådan.