Dryckeskanna, silver, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1864.

Delvis förgylld. Balusterformad, på indragen fot, svängt handtag samt fällbart lock med knopp av pärlemor. Heltäckande dekor av stiliserade bladslingor. Höjd 19,5 cm, vikt 525 gram.

Lätt slitage.

Utropspris
10 000 SEK