CARL-AXEL ACKING, soffa, sannolikt utförd av snickarmästare Albin Johansson, för Stockholms Stads Hantverksförening, ca 1942.
Svängda sidor, klädsel i delvis djupstoppad brun sammet, benstomme av mahogny. Längd 200 cm, djup 60 cm, sitthöjd 38, höjd 70 cm.
Slitage.
J Winning (red), "Specialnummer av Tidskrift för Snickeri och Möbelkonst", 1942, opaginerad.
Soffan ritades av Carl-Axel Acking för Stockholms Stads Hantverksförenings Jubileumsutställning år 1942.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.