CARL AXEL ACKING, fåtölj, "Paris", 1930-tal.

Fötter av alm. Helt klädd med rött läder. Pärlspikning. Lös sittplymå. Sitthöjd 43, bredd 81 cm.

Smärre skador. Senare klädsel. En fot med avslag.

Snarlik modellen ritad för världsutställningen "Expo 37" i Paris 1937.

Ritning från Carl Axel Ackings arkiv.

Klubbat pris
24 000
2 130
2 222
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
20 maj 2020 21:03
24 000 SEK
20 maj 2020 21:03
23 000 SEK
20 maj 2020 21:02
22 000 SEK
20 maj 2020 21:02
20 000 SEK
20 maj 2020 21:02
18 000 SEK
20 maj 2020 21:01
15 000 SEK
20 maj 2020 21:01
12 000 SEK
18 maj 2020 17:38
10 000 SEK
17 maj 2020 2:43
9 000 SEK
14 maj 2020 22:29
600 SEK
13 maj 2020 16:00
500 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703