Helstoppade fåtöljer samt soffa med tygklädsel och armlän av valnöt. Lackerat bord med fotavslutningar av valnöt. Modellen "Progetti" är formgiven av Umberto Asnago för Giorgetti. Bordets diameter 75, höjd 70 cm. Soffans längd 125, djup 70, sitthöjd ca 50, höjd 89 cm. Fåtöljernas sitthöjd ca 50, höjd 89 cm vardera.
Slitage, smärre fläckar och repor. Smärre färgbortfall.