Konst Modern svensk konst
1205915

Henning Malmström

(Sverige, 1890-1968)
Henning malmström, olja på duk, signerad och daterad -18.

HENNING MALMSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad -18.

Blomsterstilleben. 97 x 60 cm.

Övrigt

Henning Malmström studerade i Köpenhamn, Tyskland, Italien och England. Han är främst känd för ett flertal uppmärksammade porträtt samt hans älskade prunkande blomsterstilleben, vanligen i pastell, som påminner om Hilding Linnqvists måleri.
Representerad: Men blomsterstilleben samt ett porträtt av Bo Bergman i Moderna Muséet i Stockholm, vidare i Malmö Museum, Helsingborgs och Landskronas muséer samt ett självporträtt i Tomelilla muséet, och på Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott och även på amerikanska muséer. Bland hans offentliga arbeten märks inte minst den kända fontänen Snäckan i Badhusparken i Malmö.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
3 000 SEK