Fanerat med björk. Svärtade detaljer. Beslag av mässing. Ett par dörrar med bakomliggande hyllplan samt belysning. TVå lådor under dörrpar. Kopplad benställning. Skuren dekor. Bredd 129 cm, djup 53 cm, höjd 168 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Senare beslag. Torrsprickor.