SCHATULL, 1800-tal.

SCHATULL, 1800-tal.

Mahogny med beslag av brons. Inredning med två tedosor med lock. Längd 52, bredd 26, höjd 28 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage. Del av list på locket saknas. Torrsprickor. Burkarna med smärre lagningar.

Proveniens

Tidigare i Direktör Bengt Johanssons samlingar. Såld genom Stockholms auktionsverk 1960.

Utropspris
2 500 SEK