LARS LERIN, träsnitt provtryck med dedikation, signerad 78
Lantarbetare. Bladstlk 63x47 cm. Oramat.
Vågigt papper eller duk. Mjuka hanteringsveck. Fläckar.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.