SNAPPLÅSGEVÄR, 1600-tal.

SNAPPLÅSGEVÄR, 1600-tal.

Stock av bl a mörkbetsad valnöt med beninläggningar och intarsia dekorerad av djur. Med kolvlåda. Kantig pipa med sikte av mässing. Graverad dekor av bladslingor. Pipan märkt "PIS" under krona. Längd 116 cm.

Slitage. Skador. Restaurerad och kompletterad, bl a senare stock framtill samt lås. Sprickor. Lagningar. Märken. Defekt lås.

Utropspris
5 000 SEK