I boulleteknik. Rika förgyllda beslag av brons. Urverk märkt "Aubert et Klaftenberg Geneve" (firman grundades 1835). Mått utan konsol: höjd 77, längd 42 cm. Mått inkl konsol: total höjd 108, längd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Lagningar. Fanerskador. Torrsprickor.