NATTDUKSBORD, modell Atlantik, Nordiska Kompaniet:s verkstäder 1928
Av bonad björk med stenskiva. Beställare Adlings byggnadsbyrå. Skyltmärkt med ritningsnummer R 33163 23 5 28. Bredd 42, djup 35, höjd 70 cm
Smärre slitage. Kompletterad.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer